Dzięki stawom kolanowym możemy się codziennie swobodnie poruszać. Niestety na skutek procesów zużycia dochodzi do ich degeneracji, zmian zwyrodnieniowych i zapalnych. Staw to system zamknięty składający się z chrząstki i mazi stawowej. Ta maż-płyn stawowy jest lepki, dzięki temu łagodzi on przypadające na staw obciążenia fizyczne a smarując chrząstki powoduje by nie ocierały się o siebie. Drugą ważną funkcją płynu jest odżywianie chrząstki i usuwanie z niej zbędnych produktów przemiany materii a więc zanieczyszczeń.
Chrząstka stawowa składa się z komórek zwanych chondrocytami i sieci włókien kolagenu którego przestrzenie wypełnia kwas hialuronowy z kompleksem glukozaminy, chondroityny oraz innych glikozaminoglikanów.
Niestety z postępem wieku, gdy rozpoczyna się proces zwyrodnienia stawów zmniejsza się lepkość mazi stawowej. Zaburzeniu ulega jej funkcja ochronna. Chondrocyty nie są w stanie produkować pełnowartościowej chrząstki, zanika sieć kolagenowa. Prowadzi to do ścierania się warstwy chrzęstnej odsłaniając fragmentami gołą kość. Objawia się to dolegliwościami bólowymi i stanem zapalnym stawu.
W leczeniu zmian zwyrodnieniowych stosuje się doustne leki przeciwzapalne, leki sterydowe w postaci iniekcji dostawowych , zabiegi fizykoterapeutyczne.
Leki sterydowe niewątpliwie zmniejszają bądź likwidują stan zapalny doprowadzając do ustania dolegliwości bólowych. Ich działanie jest niestety dość krótkotrwałe. Bóle wracają po jednym, dwu miesiącach. Zmiany degeneracyjne stawu są nieodwracalne i należy to sobie uświadomić , dolegliwości będą powracały. Ponadto leki sterydowe po długim stosowaniu powodują odkładanie się w stawie produktów ich przemian.
Wydaje się, że najlepszą formą terapii jest stosowanie kwasu hialuronowego w formie zastrzyków dostawowych. Zmniejsza on stan zapalny stawu, wpływa na regenerację chrząstki, przywraca równowagę płynu stawowego, poprawia funkcjonowanie stawów, ma właściwości ochronne , smarujące i amortyzujące.
Preparaty kwasu hialuronowego stosuje się w formie iniekcji dostawowych , przynajmniej trzy do pięciu zastrzyków. Leki te nie są refundowane a ich cena waha się w granicach 150 zł za jedną ampułkostrzykawkę. Na kurację trzeba więc wydać minimum 450 zł, ale w przeciwieństwie do innych leków kwas hialuronowy nie ma ubocznych działań, można praktycznie bezkarnie powtarzać wstrzyknięcia a ponadto powinien dać ulgę od bólu na 6-12 miesięcy. Oczywiście nie ma leków „cudownych” dających trwałe wyleczenie .
dr. Cezary Ruchniewicz
ortopeda