3

Bóle szyi i kończyn górnych – jak sobie z nimi radzić?

Jedną z częstszych dolegliwości są bóle szyi, bóle szyjno-barkowe , promieniujące z okolicy podłopatkowej do barku, wzdłuż kończyny górnej do ręki i palców. Czasami dołączają się objawy mrowienia , drętwienia , braku czucia .

Zródłem dolegliwości jest najczęściej kręgosłup szyjny. Ból kręgosłupa może być ostry, typowy dla nagłego urazu, może pojawiać się od czasu do czasu jako krótkie ukłucie lub być odczuwalny stale. Najczęstszym czynnikiem powodującym tego typu dolegliwości jest postępujący proces zmian zwyrodnieniowych związanych z wiekiem. Pomiędzy kostnymi kręgami znajdują się dyski, zwane inaczej krążkami międzykręgowymi. Są to „poduszeczki” z miękkiej tkanki amortyzujące wstrząsy pojawiające się podczas ruchu. W procesie zmian zwyrodnieniowych dochodzi do ich odwodnienia i zwężenia, co powoduje zbliżenie się kręgów do siebie a w efekcie ich podrażnienia. Na brzegach kręgów pojawiają się wyrośla kostne tzw.osteofity. To z kolei prowadzi do zwężenia otworu międzykręgowego w którym znajduje się rdzeń nerwowy oraz podrażnień okolicznych nerwów wychodzących z rdzenia. Czasami dochodzi do uszkodzenia samego dysku lub jego wysunięcia się z pomiędzy kręgów czyli dyskopatii

Szyjny odcinek kręgosłupa może być dotknięty zaburzeniami rozwojowymi, chorobami zapalnymi czy chorobami metabolicznymi. Funkcja podporowa kręgosłupa ulega zmniejszeniu po urazach,  przewlekłych przeciążeniach związanych z pracą ale także przy zbyt biernym trybie życia osłabiającym układ mięśniowo-ścięgnisty wzmacniający kręgosłup.

Ryzykownym jest podejmowanie jakichkolwiek zabiegów na szyjnym odcinku kręgosłupa bez uprzedniego potwierdzenia z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia. Wymaga to badania lekarskiego i badań dodatkowych aby wyeliminować inne przyczyny bólu oraz by wyeliminować czy bólom nie towarzyszą powikłania neurologiczne.

W leczeniu stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie, zabiegi fizykoterapeutyczne w określonych przypadkach unieruchomienia w kołnierzu.

W pozostałych przypadkach, kiedy bóle są wyrazem przeciążenia osłabionego procesem zwyrodnieniowym kręgosłupa, możemy przyczynić się do szybszego ustąpienia dolegliwości. Należy wówczas ograniczyć obciążenia kręgosłupa zwracając uwagę na swoje codzienne przyzwyczajenia i wysiłek oraz wzmocnić układ mięśniowy za pomocą specjalnie dobranych ćwiczeń.

W walce z bólem trzeba wyrobić w sobie właściwy stosunek do choroby. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wcześniej lub później dotykają wszystkich co wiąże się ze starzeniem się organizmu. Musimy wyrobić w sobie odpowiedni dystans do choroby oraz racjonalnie przystosować się do ewentualnych wymuszonych przez schorzenie ograniczeń w naszym codziennym życiu.

Możliwość komentowania została wyłączona.