Close-up of female lips suffering from herpes

Opryszczka wargowa – czym się objawia i jak z nią walczyć?

Opryszka wargowa jest wywołana nieuleczalnym wirusem. Najczęściej zostajemy nim zarażeni już przed ukończeniem 5 roku życia, jednak uaktywnić może się dużo później. Jak zatem radzić sobie z wirusem HSV typu 1?

Wirus opryszczki może żyć w naszym organizmie przez wiele lat i nie dać o sobie znać. Szacuje się, że około 90% ludzi jest jego nosicielami. Najczęściej uaktywnia się, kiedy jesteśmy osłabieni, przemęczeni lub podczas choroby np. przeziębienia.

Uciążliwe objawy

Objawy opryszczki występują jeszcze przed pojawieniem się wykwitów w obrębie ust czy nosa. Należy do nich swędzenie, zaczerwienienie, pieczenie, napięcie skóry i dyskomfort w miejscu, w którym następnie pojawia się mała grudka. Po krótkim czasie w jej miejscu powstają napełnione płynem surowiczym wykwity, które następnie boleśnie pękają powodując nadżerki. Wykwity najczęściej nazywane są „zimnem” lub „febrą” i są zakaźne.

Jak można się zarazić?

Opryszczką można się zarazić poprzez pocałunki, picie z jednej szklanki czy butelki, dzielenie się jedzeniem tzw. „gryz”, używanie tych samych sztućców. Kiedy raz zarazimy się wirusem, pozostaje on z nami na zawsze. Co zatem robić, aby minimalizować ryzyko wykwitów?

Opryszczka – leczenie i zapobieganie

Świetnym pomysłem zarówno na zapobieganie, jak i łagodzenie skutków opryszczki, jest regularne stosowanie pomadki Tea Tree firmy ESI. Jest to w pełni naturalna pomadka ochronna, wyprodukowana z oleju z drzewa herbacianego, oleju arganowego, masła shea i witaminy E. Olej z drzewa herbacianego stanowi aż 38% składu, dzięki czemu zapobiega zaczerwienieniu ust i skutecznie ochrania je przed działaniem czynników atmosferycznych – mrozem czy wiatrem. Dodatkowo ma on działanie przeciwzapalne, co oznacza, że  pomadki Tea Tree skutecznie niweluje objawy opryszczki – wykwity napełnione płynem – niszcząc bakterie za nie odpowiedzialne. Pomadka sprawdzi się również podczas walki z zajadami. Jest idealna do codziennego użytku – olej arganowy zapewnia optymalne nawilżenia, a filtr UV o SPF 20 sprawia, że latem ochroni nas przed podrażnieniami słonecznymi i nadmiernym wysuszeniem. Polecamy ten produkt, który możesz zakupić w naszym sklepie internetowym.

Możliwość komentowania została wyłączona.