hemoroidy

Hemoroidy – co to jest i jak ich uniknąć?

Istnieje wiele czynników, które mają wpływ na to, że aż połowa społeczeństwa cierpi bądź będzie cierpieć na hemoroidy. O czym właściwie mowa i jak temu zapobiec?

Żylaki odbytu

Mówiąc o hemoroidach, należy zacząć od wytłumaczenia czym są guzki krwawnicze. Są to poduszeczki napełnione krwią, których celem jest uszczelnianie odbytu. Kiedy odczuwamy parcie, krew z nich odpływa, co umożliwia wydalenie stolca. Niestety, kiedy z różnych przyczyn są one zbyt rozciągnięte, zbiera się w nich krew, która nie może odpłynąć. Może to skutkować stanem zapalnym, który obejmuje wspomniane guzki krwawnicze, a także tkanki odbytu. Wtedy właśnie możemy mówić o żylakach odbytu, czyli hemoroidach.

Jak powstają?

Choroba hemoroidalna w większości przypadków jest skutkiem obranego stylu życia. Szczególnie popularna jest w krajach dobrze rozwiniętych, które cechuje praca siedząca, dieta bogata w niezdrowe produkty czy otyłość stwierdzona u sporej części społeczeństwa.

Ogromny wpływ na rozwój żylaków odbytu mają też przyzwyczajenia łazienkowe. Przede wszystkim nie zaleca się spędzania na toalecie więcej niż 5 minut. Taka pozycja zwiększa nacisk na odbyt, co może powodować rozluźnienie mięśni. Ważne również jest, aby korzystać z toalety możliwe najszybciej, odkąd pojawi się potrzeba. Wtedy nasz organizm działa w sposób naturalny i nie wymaga od nas parcia podczas oddawania stolca. Wspomniane parcie również ma negatywny wpływ na guzki krwawnicze – znacznie je osłabia. Nie należy też nadmiernie się podcierać. O wiele zdrowsze jest podmywanie się.

Jak ich uniknąć?

Aby uniknąć hemoroidów warto nabyć kilka zdrowych nawyków. Dobrym przykładem jest spożywanie pokarmów bogatych w błonnik ułatwiający wydalanie lub picie wody mineralnej z wapniem. Wiele ludzi zażywa również probiotyk wspomagający trawienie i spożywa owoce i warzywa bogate we flawonoidy, które wzmacniają żyły.

Stosuj Erbaven Retard

Równie skuteczną metodą jest regularne stosowanie suplementu diety Erbaven Retard. Zawiera on trokserutynę (flawonoid pochodzący z kwiatów Sephora japonica) oraz wyciągi z kasztanowca, winorośli właściwej, wąkrotki azjatyckiej, ruszczyka kolczastego i borówki. Zapewnia odpowiednie napięcie, elastyczność oraz zmniejsza ich przepuszczalność. Hamuje agregację i zwiększa plastyczność krwinek czerwonych oraz przeciwdziała pękaniu naczyń. Z kolei ruszczyk kolczasty jest dodatkowo pomocny w funkcjonowaniu żył oraz właśnie w profilaktyce hemoroidów.

Możliwość komentowania została wyłączona.