Na rynku dostępnych jest wiele różnych szczepów bakterii probiotycznych. Każdy z nich ma inne działanie i pełni inną rolę w organizmie człowieka. Jak spośród nich wybrać odpowiedni probiotyk dla siebie?
Lepsze i gorsze szczepy probiotyczne
Przede wszystkim należy sprawdzić, jakie szczepy znajdują się w składzie produktu. Warto również upewnić się, czy ich działanie zostało naukowo potwierdzone. Dla przykładu szczepy Lactobacillus acidophilus (Ncfm) i Bifidobacterium lactis (BI-07) są szeroko badane i do tej pory przedstawiono wiele raportów potwierdzających ich skuteczność. Ich funkcje to przede wszystkim pomoc w utrzymywaniu zdrowego układu pokarmowego i układu odpornościowego.
Dawkowanie probiotyku
Optymalna dawka probiotyku różni się w zależności od szczepu probiotycznego, zawartego w produkcie. Właśnie dlatego niezbędne jest, aby zwrócić uwagę na dawkę, jaką zaleca producent na opakowaniu probiotyku – powinna być tam zawarta informacja o tym ile i jakich bakterii znajduje się w suplemencie. Niestety nie zawsze takie informacje są udostępniane, dlatego należy kupować jedynie produkty sprawdzonych firm.
Przechowywanie probiotyku
Pamiętajmy, że probiotyk to żywe kultury bakterii i aby zachował swoje właściwości, musi być odpowiednio przechowywany. Ma to ogromny wpływ na jego skuteczność, ponieważ wiele probiotyków jest wrażliwych na temperaturę, wilgoć i światło. Kiedy nastąpi zmiana optymalnych dla nich warunków, mogą natychmiast umrzeć.
Stabilne środowisko gwarantuje tylko ProBion Clinica. Wasa Medicals – producent – gwarantuje, że specjalna matryca tabletki chroni żywe kultury bakterii przez cały okres ważności produktu. Dodatkowo w zakrętce opakowania znajduje się pochłaniacz wilgoci – dzięki temu probiotyku nie trzeba trzymać w lodówce.
Opakowanie probiotyku
Przy zakupie, warto zwrócić uwagę na to, w co probiotyk jest zapakowany. Nie zaleca się pakowania w folię czy blistry. Kapsułka z żelatyny, wykorzystywana przy wielu innych produktach, nie chroni żywych kultur bakterii przed śmiercią. Tak zapakowany probiotyk po 12 miesiącach zawiera jedynie ok 10-20% żywych bakterii. Ponadto kapsułka nie gwarantuje powolnego uwalniania i nie jest odporna na kwas i żółć. Przez to probiotyk jest wcześniej aktywowany i nie dociera tam, gdzie powinien. Z kolei ProBion Clinica rozpuszcza się w sposób kontrolowany, a bakterie docierają w całości do jelita cienkiego, grubego oraz okrężnicy, utrzymując się tam dłużej, niż inne suplementy tego typu.