kolagen

Kolagen podawany doustnie w chorobie zwyrodnieniowej stawów

Kolagen to jeden z najważniejszych budulców w naszych organizmach. Występuje praktycznie we wszystkich tkankach ludzkiego ciała. Szacuje się, że stanowi on około 6% masy organizmu. To bardzo dużo, ale nie powinna nas dziwić ta liczba. Kolagen można znaleźć w skórze, kościach, ścięgnach, naczyniach krwionośnych i więzadłach. Niestety, z wiekiem zdolność organizmu do syntezy tego białka maleje. Czy doustna suplementacja kolagenu ma sens? I co robić, by dbać o poziom kolagenu na co dzień?

Kolagen kolagenowi nierówny

Choć zwykle posługujemy się ogólną nazwą „kolagen”, to warto wiedzieć, że wyróżnia się ponad 20 różnych typów tego białka. Każdy typ powinien być omawiany osobno, ponieważ odgrywa inną rolę w ciele. My skupimy się na kolagenie typu II, który jest ważny jako uzupełnienie w postępującej chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Jak wiadomo, przy chorobie zwyrodnieniowej zwykle stwierdza się zanik kolagenu typu II. Niestety, kolagen jest kluczowy dla prawidłowej pracy chrząstki stawowej. Gdy jego stężenie spada, obserwujemy bardzo szybko jego oznaki :dominują ból, sztywność poranna, zmniejszenie mobilności stawu, częste kontuzje i przeciążenia stawów.

Suplementacja kolagenem – czy ma sens?

Jak pokazują badania, doustna suplementacja kolagenem typu II ma istotny wpływ na chorobę zwyrodnieniową stawów. O ile kolagen pozyskiwany z pożywienia nie wchłania się prawidłowo (ale większość wydalamy), o tyle ten podany w formie hydrolizowanej wchłania się na poziomie 95%. To sprawia, że regularna suplementacja kolagenu typu II wpływa na regenerację  i poprawę stanu zdrowia osób zmagających się z chorobą zwyrodnieniową.

Każdy pacjent po operacji stawu kolanowego, biodrowego, oraz po operacji ścięgien i więzadeł powinien przyjmować do roku czasu duże dawki kolagenu w celu odbudowania i wzmocnienia uszkodzonych tkanek.

Jak wybrać dobry kolagen typu II? Polecamy stawiać na preparaty hydrolizowane, wzbogacone o dodatkowe substancje aktywne. NO DOL Kolagen od DKMEDIC to suplement wzbogacony o kwas hialuronowy, witaminę C, siarczan chondroityny oraz kurkumy. Wymienione składniki wpływają m.in. wzmacniają oraz wspierają elastyczność stawów, a duża dawka kurkumy zmniejsza stan zapalny. Gorąco polecamy No Dol kolagen włoskiej firmy farmaceutycznej ESI.

Możliwość komentowania została wyłączona.