wellbeing and healthy lifestyle concept, yoga background

Najlepsze ćwiczenia relaksacyjne w walce ze stresem

Szybkie tempo życia, wielogodzinna praca przed komputerem i brak regeneracji – to tylko część z negatywnych czynników, na jakie jesteśmy współcześnie narażeni. Nadmierny stres, który często nie jest rozładowywany z powodu braku czasu, obniża jakość naszego życia. Doskonałym sposobem walki ze stresem są ćwiczenia relaksacyjne. Po które z nich warto sięgać przy częstym i długim uczuciu napięcia? 

Ćwiczenia relaksacyjne – co dają? 

Ćwiczenia relaksacyjne polecane są przede wszystkim osobom, którym na co dzień towarzyszy spora dawka stresu. Nie ma jednak przeciwwskazań, by korzystać z ich dobroczynnych właściwości również prewencyjnie – aby zapobiegać dolegliwościom wynikającym z nerwowych sytuacji. Dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym, poprawia się nie tylko nasze samopoczucie i zmniejsza podatność na depresję. Znacznie zwiększa się też ruchomość ciała na skutek rozluźnienia napiętych mięśni. Serce pracuje spokojniej, obniża się również ciśnienie krwi.

Techniki oddechowe na stres

Niezwykle prostą, a przy tym niezwykle skuteczną metodą przeciwdziałania stresowi, są relaksacyjne techniki oddechowe. Ich ogromną zaletą jest możliwość praktykowania w niemal dowolnym miejscu – nie tylko w domowym zaciszu, ale również w pracy czy środkach komunikacji miejskiej.

Usiądź wygodnie z wyprostowanym kręgosłupem. Połóż rękę na brzuchu, tuż nad pępkiem. Zrób wdech przez nos i zatrzymaj powietrze. Policz do trzech. Ręka na brzuchu powinna się unosić. Zrób wydech i znów policz do trzech. Tą samą czynność powtarzaj przez minutę.

Napinanie i rozluźnianie mięśni

Regularnie praktykowana technika napinania i rozluźniania mięśni, pozwala zwalczać pierwsze symptomy napięcia mięśniowego, towarzyszącego osobom żyjącym w stresie. Opisane poniżej ćwiczenie, dla najlepszych efektów, warto łączyć z technikami oddechowymi.

Powoli napnij mięśnie prawej nogi, ściskając je tak mocno, jak to tylko możliwe. Wytrzymaj, licząc do 10. Rozluźnij mięśnie, oddychając głęboko i powoli. Następnie przenieś swoją uwagę na lewą stopę i powtórz ćwiczenie.

Sport redukujący napięcie

W walce ze stresem nieoceniona jest również aktywność fizyczna. Szczególnie świetnie w poprawie kondycji psychicznej, a przy okazji też fizycznej, sprawdzi się joga, łącząca przyjmowanie określonych pozycji z ćwiczeniami oddechowymi. Równie skutecznie działa tai chi – doskonałe dla układu kostnego, kickboxing – poprawiający elastyczność ciała oraz inne sztuki walki, dzięki którym wyrzucisz frustrację i zwiększysz pewność siebie. Jak w każdym sporcie, pamiętaj o ryzyku wystąpienia kontuzji. Jeśli się pojawią, ulgą od bólu przyniesie Ci No Dol krem lub żel, które znajdziesz w sklepie DKMedic.

Możliwość komentowania została wyłączona.