sport-370569_6401

Pływanie – najlepszy sport dla stawów

Pływanie to idealny pomysł na aktywne spędzanie czasu. To sport dla osób, które chcą dbać  o sylwetkę, ale także najlepsza dyscyplina dla osób, które mają problemy ze stawami.

Pływanie to jedna z bardziej uniwersalnych dyscyplin sportu. Można ją uprawniać niezależnie od pogody i jest odpowiednia dla każdej grupy wiekowej, również dla dzieci. Lekarze polecają zajęcia w wodzie także kobietom w ciąży, seniorom lub osobom, które dopiero zaczynają przygodę z jakąkolwiek aktywnością fizyczną.

Pływanie wpływa korzystnie na kondycję i rozwija układ oddechowy – zwiększa pojemność płuc. Wspiera pracę serca i działanie układu krwionośnego, dlatego tak często jest polecane pacjentom objętym ryzykiem zawału serca. Dodatkowo jest świetnym treningiem dla mięśni, w szczególności dla mięśni klatki piersiowej oraz ramion i to niezależnie od stylu pływania. Jednak przede wszystkim pływanie jest alternatywą dla dyscyplin sportu, takich jak bieganie czy piłka nożna lub tenis, ponieważ nie obciąża stawów.

W wodzie stawy i kręgosłup są odciążone – ciało waży wtedy 1/10 swojej całkowitej masy. Dlatego pływanie, to rodzaj wysiłku fizycznego o ogromnym znaczeniu zdrowotnym – pełni zarazem rolę profilaktyczną i rehabilitacyjną. Pomaga na kręgosłup, który w każdym innym sporcie jest całkowicie zaangażowany w ćwiczenia. Tutaj pracują mięśnie grzbietu i karku, dzięki czemu osoby mające problem z kręgami, mogą w wodzie poczuć ulgę. Podobnie jest ze stawami – w wodzie liczą się mięśnie, a stawy mogą „odpoczywać”. Prawdziwe benefity z wodnego sportu można jednak zauważyć dopiero po dłuższym czasie regularnych ćwiczeń – mięśnie stają się silniejsze, a dzięki temu ruchomość stawów znacznie lepsza. W ostatecznym rozrachunku ból stawów pojawia się o wiele rzadziej, a jego skala jest odczuwalnie mniejsza.

Dbając o stawy, nie można również zapomnieć o wspomaganiu ich od wewnątrz. Warto wybierać suplementy diety na stawy, w których składzie zawarta jest glukozamina na stawy, wpływająca korzystnie na ich sprawność. Bardzo ważne jest też, aby w swojej apteczce posiadać również witaminy na stawy. Zdrowe suplementy diety w połączniu z pływaniem przyniosą ulgę Twoim stawom, szybciej niż się spodziewasz.

Możliwość komentowania została wyłączona.