healthy-fruits-morning-kitchen

Witamina C – fakty i mity

Cały czas docierają do nas coraz to nowe informacje dotyczące witaminy C. Niestety niektóre z nich nie są prawdziwe, a jedynie wymyślone na potrzeby promocji i podniesienia sprzedaży. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze fakty i mity.

Witamina C – dawkowanie

Jest to jedno z najczęstszych pytań, dotyczących witaminy C, a sugerowane dawkowanie przeważnie jest mitem. Wynika to z tego, że nasze zapotrzebowanie na witaminę C stale się zmienia i jest indywidualne dla każdego organizmu. Jednak biorąc pod uwagę czas wchłaniania i wydalania suplementu z organizmu, Instytut Naukowy dr. Ratha z Kalifornii oszacował, że dawkowanie profilaktyczne powinno wynosić 600mg na dobę, a w przypadku przeziębienia 600mg co godzinę. Jest to optymalna dawka, która nie powinna prowadzić do przedawkowania. Bez obaw, nie jest ono groźne i skutkuje co najwyżej rozwolnieniem.

Witamina C – wrogowie

Stres, zarówno emocjonalny, jak i fizyczny, jest największym wrogiem witaminy C, ponieważ redukuje jej obecność w organizmie nawet o 90-95%. Poza stresem istnieje kilka czynników, które również wypłukują dobroczynną witaminę: palenie papierosów, niektóre leki (również suplementy), zabiegi chirurgiczne, zbyt duże ilości cukru, przewlekłe stany zapalne czy ukąszenia owadów.

Witamina C – największe mity

Do największych mitów dotyczących witaminy C, można zaliczyć tworzenie kamieni nerkowych czy wzrost poziomu cukru w organizmie od jej przyjmowania – przeprowadzono wiele badań, które przeczą tym doniesieniom. Kolejną fałszywą informacją jest istnienie witaminy C lewoskrętnej. To jedynie chwyt marketingowy, ponieważ witamina C to kwas L minus(-) askorbinowy prawoskrętny, bez względu na to czy pochodzi z owoców i warzyw czy jest sztucznie wyprodukowany.

 Witamina C 1000 mg Retard – sprawdzony suplement

Jeśli zależy Ci na sprawdzonym suplemencie z witaminą C, wypróbuj wyjątkowy preparat o przedłużonym czasie uwalniania. Witamina C 1000 mg Retard zawiera 1000mg witaminy w jednej kapsułce, a specjalna formuła Retard pozwala na powolne, trwające aż do 3 godzin jej uwalnianie.

Możliwość komentowania została wyłączona.