Untitled-design-50

Dlaczego potrzebujemy suplementów diety?

W ciągu kilkunastu ostatnich lat jakość produktów spożywczych, jak również jakość środowiska naturalnego w którym żyjemy, znacznie się pogorszyła. Istnieje na to wiele dowodów naukowych, które jednocześnie wskazują, jak ważne jest, aby regularnie spożywać suplementy diety.

Na co zwracać uwagę?

Przetworzona i zmodyfikowana żywność nie dostarcza do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Aby cieszyć się zdrowiem, należy uzupełniać je samodzielnie, wybierając najlepsze jedzenie. Niestety nawet to może nie wystarczyć, jeśli dużo pracujemy i jesteśmy narażeni na ciągły stres. Mieszkańcy dużych miast dodatkowo wystawieni są na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze i wodę. W takiej sytuacji suplementy diety mogą okazać się nie tylko bardzo ważne, ale wręcz konieczne.

Co nas truje?

Badania dotyczące współczesnych nawyków żywieniowych wskazują, że od 30 do 40% populacji cierpi na niedobór lub braki niektórych witaminach, pierwiastków śladowych, olejów wielonienasyconych oraz aminokwasów. Głównymi przyczynami oraz czynnikami przemawiającymi za tym, aby spożywać suplementy diety są przede wszystkim:

 • wysokie spożycie wyrafinowanych i mocno przetworzonych produktów spożywczych,
 • nadużywanie pestycydów,
 • owoce zbierane przed dojrzewaniem,
 • napromieniowanie oraz sypanie do żywności konserwantów w celu przedłużenia daty ważności.

Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale to właśnie pozornie zdrowa żywność oddala nas od… zdrowego stylu życia.

Kto jest narażony?

Z badań wynika, że na niedobory składników odżywczych najbardziej narażone są pewne grupy osób. Wśród nich znajdują się:

 • dorastające dzieci,
 • kobiety w ciąży, w okresie menopauzy lub karmiące piersią,
 • sportowcy,
 • osoby po 65 roku życia,
 • osoby stosujące restrykcyjne diety,
 • ludzie w czasie intensywnej pracy lub wielkiego stresu,
 • ludzie przyjmujący leki (przeciwzapalne, antybiotyki itp.),
 • ludzie cierpiący na choroby przewlekłe (POCHP, astma, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca itp.).

Te osoby w szczególności powinny wzbogacić dietę o posiłki bogate w witaminy i minerały oraz regularnie stosować suplementy diety.

Jak się ustrzec?

Niedoborów witamin i mikroskładników można uniknąć. Należy zdrowo się odżywiać, a w szczególności stosować zdywersyfikowaną i zbilansowaną dietę. Powinna składać się przede wszystkim z surowej, nieprzetworzonej żywności ekologicznej. Nie może zabraknąć w niej świeżych ryb, warzyw i owoców – to one powinny stanowić podstawę codziennych posiłków. Te z kolei można przyprawiać ziołami, zamiast soli. Absolutnie należy zrezygnować z używek w postaci papierosów i alkoholu.

Dlaczego suplementy diety?

Suplementy diety przyjmowane regularnie, mogą powstrzymać poważne zaburzenia równowagi organicznej, a także poprawić to, co tracimy przez błędy żywieniowe. Powinny znaleźć się w codziennej diecie tak, jak antybiotyki podczas choroby, czy probiotyki przyjmowane podczas kuracji lekami. Nie do pomyślenia przecież jest, aby w przeziębieniu nie stosować witaminy C, a przy zaparciach nie wspomagać się ziołami.

Nie bójmy się dobrych suplementów diety! Ich cena świadczy o najlepszej jakości i starannie wyselekcjonowanych składnikach, których zbawienne działanie odczuje nasz organizm.

Możliwość komentowania została wyłączona.