W ciągu kilkunastu ostatnich lat jakość produktów spożywczych, jak również jakość środowiska naturalnego w którym żyjemy, znacznie się pogorszyła. Istnieje na to wiele dowodów naukowych, które jednocześnie wskazują, jak ważne jest, aby regularnie spożywać suplementy diety.
Na co zwracać uwagę?
Przetworzona i zmodyfikowana żywność nie dostarcza do organizmu wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Aby cieszyć się zdrowiem, należy uzupełniać je samodzielnie, wybierając najlepsze jedzenie. Niestety nawet to może nie wystarczyć, jeśli dużo pracujemy i jesteśmy narażeni na ciągły stres. Mieszkańcy dużych miast dodatkowo wystawieni są na coraz bardziej zanieczyszczone powietrze i wodę. W takiej sytuacji suplementy diety mogą okazać się nie tylko bardzo ważne, ale wręcz konieczne.
Co nas truje?
Badania dotyczące współczesnych nawyków żywieniowych wskazują, że od 30 do 40% populacji cierpi na niedobór lub braki niektórych witaminach, pierwiastków śladowych, olejów wielonienasyconych oraz aminokwasów. Głównymi przyczynami oraz czynnikami przemawiającymi za tym, aby spożywać suplementy diety są przede wszystkim:
- wysokie spożycie wyrafinowanych i mocno przetworzonych produktów spożywczych,
- nadużywanie pestycydów,
- owoce zbierane przed dojrzewaniem,
- napromieniowanie oraz sypanie do żywności konserwantów w celu przedłużenia daty ważności.
Rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, ale to właśnie pozornie zdrowa żywność oddala nas od… zdrowego stylu życia.
Kto jest narażony?
Z badań wynika, że na niedobory składników odżywczych najbardziej narażone są pewne grupy osób. Wśród nich znajdują się:
- dorastające dzieci,
- kobiety w ciąży, w okresie menopauzy lub karmiące piersią,
- sportowcy,
- osoby po 65 roku życia,
- osoby stosujące restrykcyjne diety,
- ludzie w czasie intensywnej pracy lub wielkiego stresu,
- ludzie przyjmujący leki (przeciwzapalne, antybiotyki itp.),
- ludzie cierpiący na choroby przewlekłe (POCHP, astma, choroba niedokrwienna serca, cukrzyca itp.).
Te osoby w szczególności powinny wzbogacić dietę o posiłki bogate w witaminy i minerały oraz regularnie stosować suplementy diety.
Jak się ustrzec?
Niedoborów witamin i mikroskładników można uniknąć. Należy zdrowo się odżywiać, a w szczególności stosować zdywersyfikowaną i zbilansowaną dietę. Powinna składać się przede wszystkim z surowej, nieprzetworzonej żywności ekologicznej. Nie może zabraknąć w niej świeżych ryb, warzyw i owoców – to one powinny stanowić podstawę codziennych posiłków. Te z kolei można przyprawiać ziołami, zamiast soli. Absolutnie należy zrezygnować z używek w postaci papierosów i alkoholu.
Dlaczego suplementy diety?
Suplementy diety przyjmowane regularnie, mogą powstrzymać poważne zaburzenia równowagi organicznej, a także poprawić to, co tracimy przez błędy żywieniowe. Powinny znaleźć się w codziennej diecie tak, jak antybiotyki podczas choroby, czy probiotyki przyjmowane podczas kuracji lekami. Nie do pomyślenia przecież jest, aby w przeziębieniu nie stosować witaminy C, a przy zaparciach nie wspomagać się ziołami.
Nie bójmy się dobrych suplementów diety! Ich cena świadczy o najlepszej jakości i starannie wyselekcjonowanych składnikach, których zbawienne działanie odczuje nasz organizm.