Bieganie to obecnie ulubiony sport wielu Polaków. Wpływa pozytywnie nie tylko na kondycję, ale też na spalanie tkanki tłuszczowej. Wzmacnia mięśnie i stawy oraz wpływa korzystnie na układ krwionośny i odpornościowy. Masz stresującą pracę? Nie ma lepszego lekarstwa na skołatane nerwy, niż bieganie. Ale jak zacząć swoją przygodę z tym sportem?
Początki bywają trudne, tym bardziej jeśli ktoś nie uprawiał wcześniej żadnych sportów kondycyjnych. Od samego początku trzeba się psychicznie przygotować na zadyszki, ból nóg, a w skrajnych wypadkach nawet nudności. Jednak kiedy już to przejdziesz, bieganie będzie sprawiać ci wiele radości i satysfakcji. Trzeba tylko solidnie się do niego przygotować i opracować realny plan treningów.
Podstawą o którą należy zadbać na samym początku, powinny być badania: morfologia, badanie poziomu cukru we krwi, mocz i dodatkowo EKG. Pozwolą one wykryć wszelkie przeciwwskazania. Jeśli ich nie ma, w tym momencie możesz zastanowić się nad „sprzętem”. W tym wypadku potrzebne są jedynie sportowe buty i wygodne ubrania. Będąc osobą początkującą, nie warto inwestować w drogie zestawy, ponieważ dopiero z czasem będziesz w stanie tak naprawdę rozpoznać, czego potrzebujesz.
Na początku nie stawiaj sobie zbyt wygórowanych celów, ale dopiero stopniowo zwiększaj tempo i dystans. Jeśli jesteś zupełnie początkującą osobą, zacznij od marszobiegu, czyli minutowych biegów przeplatanych z minutowym marszem. Z tygodnia na tydzień wydłużaj bieg o minutę. W taki sposób już po 12 tygodniach bez problemu przebiegniesz całkiem spory dystans.
Bardzo istotne jest, aby przed każdym biegiem pamiętać o rozgrzewce, a po – o rozciąganiu. To bardzo istotne elementy treningu biegowego. Rozgrzewka może składać się ze skłonów tułowia, skrętoskłonów, krążenia bioder i kolan oraz pajacyków. Natomiast rozciąganie znacznie zmniejsza ryzyko kontuzji, zwiększa elastyczność mięśni i zapobiega ich sztywnieniu. Dobrze jest rozciągać wszystkie mięśnie nóg, najlepiej do granicy bólu, powtarzając czynność 3 razy. Polecamy pamiętać też o mięśniach pleców.
Planując regularne uprawianie sportu, nie można zapomnieć o zaopatrzeniu się w suplementy dla biegacza. Podczas ćwiczeń tracimy niezwykle ważne mikroelementy, a suplementy witaminowe szybko uzupełnią wszelkie ubytki. Dobrze jest w swojej apteczce mieć również suplement na stawy, które zwiększą ich elastyczność i będą zapobiegać zapaleniom. Podczas zakupów, wybieraj naturalne, a co za tym idzie, najzdrowsze suplementy. Bieganie może być jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu, ważne jednak, aby już przed rozpoczęciem treningów dobrze się do nich przygotować. Dzięki temu unikniesz bolesnych niespodzianek
Polecamy nasze suplementy diety dla sportowców. Sklep internetowy znajdziesz pod adresem: http://sklep.dkmedic.pl/