probionartykułjelito

Jelito grube – co wiesz na jego temat?

Jelito grube to bardzo ważny organ naszego organizmu. Niestety najczęściej mało o nim wiemy, ponieważ jest kojarzone jedynie z wydalaniem resztek pokarmowych. Jednak spełnia również szereg innych, ważnych funkcji.

Woda i elektrolity

Tylko w ciągu jednej doby do jelita grubego trafia ok. 1,5 litra treści pokarmowej, która w 90% stanowi wodę i elektrolity. Następnie są one wchłaniane do krwiobiegu, co zapobiega odwodnieniu organizmu i zaburzeniom elektrolitowym . W zależności od potrzeb, jelito grube może wchłaniać nawet do 3 litrów wody na dobę!

Treści pokarmowe

Do jelita grubego trafia również jedzenie w formie papki,  strawionej wcześniej w jelicie cienkim. Zostaje wtedy zmieszane ze śluzem produkowanym przez specjalne gruczoły śluzowe. Te z kolei wydzielają go w wyniku ucisku i rozciągania ściany okrężnicy. Oprócz tego okrężnica wykonuje szereg ruchów, które są niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Należą do nich: skurcze okrężne, skurcze odcinkowe, skurcze perystaltyczne i ruchy masowe. Cały proces podróży jedzenia zajmuje około 24 godziny.

Dobre bakterie

Jelito grube wyściela mikroflora jelitowa, składająca się z miliardów bakterii, takich jak pałeczki Escherichia coli, Aerobacter aerogenes czy Clostridium perfringens. Ich ilość może przekroczyć nawet 30% masy stałych składników wydalanych z kałem. Wszystkie bakterie występujące w okrężnicy dzielą się na te korzystne i te niekorzystne dla człowieka. Te dobre przyśpieszają proces trawienia wytwarzając enzymy, które z kolei produkują niezbędne witaminy: K, B 12, biotynę, kwas pantotenowy, kwas foliowy i kwas nikotynowy.

Substancje szkodliwe

Okrężnica może przetworzyć ok.2,5 kilograma pożywienia jednorazowo. Jeśli waga ta zostanie przekroczona, mięśnie mogą nie być w stanie utrzymać zbyt dużego ciężaru, a jelito może ulec rozciągnięciu. To z kolei skutkuje jego osłabieniem i pogorszeniem motoryki. Co więcej, w przypadku kobiet może uciskać macicę i powodować bezpłodność.  Warto wiedzieć, iż w jelicie grubym mogą znajdować się także kamienie kałowe, czyli stwardniałe gnijące resztki niestrawionych pokarmów. Sprzyjają one rozwojowi niekorzystnej flory bakteryjnej, która produkuje przenikające do krwi toksyny, wywołując toksemię.

Lista toksycznych substancji powstających w jelicie grubym jest długa, a oto niektóre z nich: amoniak, kadaweryna, agmatyna, fenol, indol, muskaryna, siarkowodór, botulina, indykan, krezol, kwas mlekowy, metanotiol, putrescyna, urobilina, tioglobina. Wymienione związki toksyczne nie są szkodliwe, o ile są na bieżąco usuwane z organizmu. W przeciwnym wypadku, czyli jeśli jelito nie pracuje prawidłowo, zaczynają przenikać przez błonę śluzową do krwi i mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie innych organów, a nawet całego organizmu.

ProBion Clinica

Dla prawidłowego funkcjonowania jelita grubego, polecamy stosować suplement diety ProBion Clinica. W swoim składzie posiada aż 10 miliardów żywych kultur baterii kwasu mlekowego na tabletkę (pałeczki Lactobacillus acidophilus Ncfm i Bifidobacterium lactis BI-040), inulinę, gumę ksantanową oraz sole magnezowe kwasów tłuszczowych pochodzenia roślinnego. Wyjątkowa budowa tabletki sprawia, że rozpuszcza się ona znacznie dłużej, niż podobne produkty, dlatego dobre bakterie docierają w całości do jelita cienkiego, grubego oraz okrężnicy. ProBion Clinica kupisz w naszym sklepie. Polecamy!

 

Możliwość komentowania została wyłączona.