Miód-i-propolis_740x265

Miód a choroby nowotworowe

Lubisz miód? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. Najnowsze badania przeprowadzone przez polskich naukowców z Białegostoku, pokazują, że miód i inne pszczele produkty mogą wspomagać leczenie niektórych nowotworów.

Miód i propolis – co kryje się w cennych składnikach?

Miód – oczywiście ten naturalny, a nie sztuczny – zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Różne rodzaje tego produktu pszczelego mogą inaczej oddziaływać na organizm, ale generalnie miód sam w sobie działa antyoksydacyjnie, dzięki czemu chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Dodatkowo jest on znany ze swoich przeciwbakteryjnych i przeciwgrzybicznych właściwości, co sprawia, że może wspierać naturalne leczenie przeziębień i różnych chorób. Warto wiedzieć, że naukowcy z Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badania, które pokazały, że niektóre rodzaje miodu mogą przyspieszać leczenie nowotworu złośliwego – glejaka mózgu. Mowa tu o produktach, które są pozyskiwane z obszarów, na którym rosną m.in. topole i brzozy brodawkowate. Otrzymywane z nich miody zawierają związki o działaniu antyrakowym – można tu wspomnieć chociażby chryzynę i ester fenetylowy kwasu kawowego.

Co więcej, według naukowców również propolis ma silne działanie, które może przeciwdziałać rakowi. Badanie pokazało, że komórki nowotworowe były wrażliwe na działanie produktów pochodzenia pszczelego. Jednocześnie miód i propolis nie działały toksycznie na zdrowe komórki, dzięki czemu nie zaobserwowano efektów ubocznych.

Choć badania z wykorzystaniem produktów pszczelich w terapiach przeciwnowotworowych będą trwały jeszcze wiele lat, to warto już dziś pomyśleć o włączeniu miodu i propolisu do diety. My polecamy nasze produkty wspierające funkcjonowanie układu immunologicznego, czyli Propolaid Propol C dla dzieci i dla dorosłych. To suplement diety zawierający m.in. oczyszczony propolis. Produkt świetnie stymuluje naturalne mechanizmy ochronne organizmu, dzięki czemu wzmacnia odporność.

Artykuł źródłowy: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C31682%2Cpropolis-moze-miec-dzialanie-przeciwnowotworowe-wskazuja-polskie-badania

Możliwość komentowania została wyłączona.